Doprava a platba

 • Možnosti platby
  Bankovým prevodom zdarma
  Platobnou kartou zdarma
  Dobierka – Zásielkovňa 0,39 €
  Dobierka – PPL 0,79 €
 • Možnosti dopravy
  Zásielkovňa 2,39 €
  Kuriér - PPL 3,89 €

Pri objednávke nad 50 € doprava zadarmo!

PRAVIDELNÝ TRÉNING PAMÄTI SA OPLATÍ V KAŽDOM VEKU

PRAVIDELNÝ TRÉNING PAMÄTI SA OPLATÍ V KAŽDOM VEKU

Náš mozog funguje podobne ako sval, ak ho budeme pravidelne trénovať, bude silnieť a zvyšovať svoju kapacitu. Pretože sa blíži medzinárodný deň Alzheimerovej choroby, ktorý je každoročne 21. septembra, rozhodli sme sa náš článok zamerať práve na túto tému. Ako postupne starneme, náš mozog potrebuje viac a viac trénovať. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako ľudský mozog udržať v kondícii a vyhnúť sa jeho chátraniu, prípadne oddialiť prejavy chorôb ako je napríklad Alzheimerova choroba. Trénovať mozog nemusia len seniori a starší ľudia, ale môžete začať kedykoľvek. A my pre vás máme pár praktických rád a tipov, ako na to.

Učme sa od detí a s deťmi

Vezmite si príklad z detí. Tie sa učia a zároveň precvičujú mozog vlastne stále.

Skúste to ako deti:

-          Počítajte z hlavy. Precvičte si s deťmi malú násobilku, odčítanie a sčítanie. Zistíte, že kalkulačku vôbec nepotrebujete.

-          Hra so slovami. Ďalšia možnosť, ako precvičovať pamäť s deťmi. Mnoho hier je založených práve na tomto princípe. Začnite klasickým „slovným futbalom“, keď hľadáte slová na určité písmená. Neskôr môžete hru rozšíriť tak, že hľadáte napríklad krajiny, mestá, rastliny, mená na rovnaké písmeno. Ďalšou možnosťou sú krížovky a sudoku, scrabble, hlavolamy a anagramy a mnoho ďalších podobných aktivít.

-          Naučte sa básničku alebo pesničku. Áno, deti sa stále učia nové riekanky a väčšinou im na to stačí krátky čas. Vám to bude možno trvať o chvíľku dlhšie, ale na precvičovanie pamäti je to skvelé.

Náš tip: Vyskúšať môžete tiež tento skvelý program pre tréning mozgu s názvom Happy Neuron. Program nájdete na CD, ktoré obsahuje 20 tréningových hier určených práve pre trénovanie mozgu a pamäti.

Buďme kreatívni

Odborníci poukazujú na to, že ľudia, ktorí sú kreatívni, či už pracovne, alebo si nájdu tvorivý koníček, majú lepšie kognitívne funkcie. A nemusí sa jednať o nič zložité, môžete skladať básničky, vymýšľať príbehy, maľovať, pliesť, šiť alebo napríklad vymýšľať vlastné originálne recepty, vyrobiť si napríklad vtáčiu búdku, stolček, stoličku, skrátka čokoľvek vás napadne. Precvičovanie pamäti môže byť zábava, čo poviete?

A ak stále ešte váhate, ako najlepšie precvičiť svoju pamäť a zároveň sa vzdelať, čo napríklad prihlásiť sa na nejaký kurz? Naučte sa nový cudzí jazyk, zlepšite svoje schopnosti pri práci s počítačom, alebo skúste napríklad diaľkové štúdium – nikdy nie je neskoro.

Pár čísel na záver

- trénovať pamäť by mal každý od 25 rokov vyššie. Pretože už v tomto období sa začína pamäť zhoršovať
- 20 minút – aspoň toľko času by sme mali denne venovať tréningu pamäti, nech už zvolíte akúkoľvek metódu
- viac než 150 tisíc – toľko ľudí trpí v ČR Alzheimerovou chorobou. Toto číslo neustále rastie. Dve tretiny pacientov tvoria ženy
- 8 hodín spánku – toto je minimálny čas, ktorý by sme mali nechať náš mozog regenerovať
- 30 minút chôdze denne – náš mozog potrebuje nielen psychický tréning, ale tiež určitú fyzickú záťaž, odreagovanie sa. Najmä starším ľuďom, ak im to fyzický stav dovolí, sa odporúča aspoň polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu každý deň.
- 21. septembra si pripomeňte medzinárodní deň Alzheimerovej choroby. Je dobré si uvedomiť, že táto choroba sa môže dotknúť každého z nás.