Doprava a platba

 • Možnosti platby
  Bankovým prevodom zdarma
  Platobnou kartou zdarma
  Dobierka – Zásielkovňa 0,39 €
  Dobierka – PPL 0,79 €
 • Možnosti dopravy
  Zásielkovňa 2,39 €
  Kuriér - PPL 3,89 €

Pri objednávke nad 50 € doprava zadarmo!

Mamička - najdôležitejší človek v našom živote

Mamička - najdôležitejší človek v našom živote

Mamička je pre väčšinu z nás najbližší človek. Deň matiek je skvelou príležitosťou, ako jej poďakovať za všetko, čo pre nás urobila a robí.

Počiatky osláv matiek a materstva môžeme nájsť už v období 29 000 rokov p. n. l., kedy sa datuje vznik Věstonickej venuše - symbolu matky a materstva. V starovekom Ríme sa oslavovali tzv. Matronalie zasvätené bohyni Juno – kráľovnej rímskych bohov a matke Hébé, Vulkána a Marta. V starovekom Grécku oslavovali zasa matku bohov - Kybelé pri oslavách plodnosti a materstva.

Novodobá história Dňa matiek sa zrodila v Spojených štátoch na začiatku 20. storočia, kedy sa prvá verejná oslava Dňa matiek konala v roku 1908 na počesť obhajkyne materských práv Anny Reeves Jarvisové, v roku 1914 bol Deň matiek oficiálne vyhlásený ako celonárodný sviatok, ktorý sa uskutoční vždy druhú májovú nedeľu. Sviatok matiek sa oslavuje na celej zemeguli v rôznych termínoch. Rôzne kultúry oslavujú rôznymi spôsobmi, ale myšlienka zostáva rovnaká – poďakovať všetkým matkám a babičkám za ich starostlivosť, vrelosť a lásku.

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať podľa amerického vzoru druhú májovú nedeľu v roku 1923 a zasadila sa o to Alice Masaryková, dcéra nášho prvého prezidenta.

Matka má v našom živote nezastupiteľné miesto, pretože len ona je tou, ktorá nás privedie na svet. Deň matiek je oslavou všetkých matiek a materstva ako takého. Veď práve mamička je tá, ktorej sa zdôverujeme so svojim trápením i radosťou, s ktorou zdieľame šťastie i plač. V Slovenskej republike je matka s dieťaťom až do 3 rokov väčšinou doma a má ho v celodennej starostlivosti. V nasledujúcich rokoch nás práve mamička vodí do škôlky, školy a na krúžky. Trávime s ňou najviac času. Podľa prepočtu trávi matka so svojím potomkom až 15% času svojho života.

Rodina je základ štátu, názov známej komédie Raya Coonyeho má pravdu v tom, že rodina je najmenšia jednotka ľudského spoločenstva. A mamička hrá v rodine nezastupiteľnú úlohu, ktorá je často nedocenená. Za jej namáhavou starostlivosťou nielen o členov rodiny, ale aj o udržovanie čistého kľudného domova a „rodinného krbu“ nedostáva štátne vyznamenanie pri oficiálnom ceremoniále od prezidenta republiky. Deň matiek je výborná príležitosť mamičke takúto pomyselnú medailu udeliť v intímnom prostredí rodiny a ukázať jej, že si jej námahu, prácu a starostlivosť veľmi ceníme.

Každej mamičke iste urobí radosť kozmetický balíčekniečo pod zub alebo výborná káva. Ak má mamička nejakú záľubu, ktorou trávi svoj obmedzený voľný čas, iste bude mať radosť napríklad zo záhradníckeho náčinia alebo pomôcky na varenie.

Poďakujte v nedeľu 13. 5. i vašej mamičke niektorým originálnym darčekom z Babičkárstva.

Monika Kopřivová
Babičkárstvo